Nesreča naj počiva: 0,0 za varnost vseh udeležencev v prometu

Novice

Prometne nesreče, povezane z alkoholom, so eden največjih izzivov prometne varnosti. Okrog četrtina prometnih nesreč s smrtnimi žrtvami in huje poškodovanimi je povezana z alkoholom v prometu. Čeprav so najpogosteje omenjeni vozniki motornih vozil, je alkohol prisoten tudi med pešci, kolesarji in vozniki drugih prevoznih sredstev, kot so električni skiroji.


Vpliv alkohola na našo udeležbo v prometu

Kljub temu, da zakonodaja dopušča vožnjo v primeru, ko ima voznik do vključno 0,50 grama alkohola na kilogram krvi ali do vključno 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, v AMZS pozivamo vse udeležence v prometu, naj ravnajo odgovorno. Za volan ali krmilo naj se usedejo le, ko imajo 0,0, saj lahko že majhne količine alkohola bistveno poslabšajo sposobnost vožnje in ogrozijo življenja vseh udeležencev v prometu.

Alkohol že pri nizkih koncentracijah zmanjša sposobnosti za varno sodelovanje v prometu. Agencija RS za varnost prometa (AVP) opozarja, da se že pri 0,5 promila alkohola v krvi verjetnost prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila pa je tveganje kar osemkrat večje kot pri treznem vozniku. Glavni razlog za to so negativni učinki alkohola na ključne človeške sposobnosti:

  • VID: alkohol zoži vidno polje, poslabša zaznavanje gibanja, globine in oddaljenosti ter oslabi prepoznavanje barv, še posebej rdeče.
  • MOTORIKA: zaužitje alkohola upočasni reakcijski čas, zmanjša koordinacijo gibov in spremeni zaznavanje časa.
  • SAMODOJEMANJE: pogosto pride do samoprecenjevanja sposobnosti, zmanjšanega zavedanja o slabših zmožnostih in povečane samozavesti.
  • ČUSTVENA STANJA: alkohol lahko izzove negativna čustva, kot so jeza, depresivnost in agresivnost, kar dodatno negativno vpliva na varno udeležbo v prometu.

Na cesti ni prostora za napake

AMZS inštruktor varne vožnje Luka Žunec je poudaril, da lahko že ena pijača vpliva na voznika:

Veliko voznikov meni, da 'samo ena pijača' ne vpliva na njihovo vožnjo. A že ta lahko zmanjša pozornost in podaljša reakcijski čas. Zaradi zaužitega alkohola se poslabša zaznavanje in motorika voznika, prihaja tudi do precenjevanja sposobnosti, vožnja postane bolj predrzna in pogumna. Tudi popolnoma trezen in zbran voznik bo v primeru kritične situacije na cesti soočen z zahtevnimi manevri, ki zahtevajo hitro reakcijo in premišljene odločitve.  Alkohol te sposobnosti dodatno poslabša, kar lahko vodi v usodne posledice. Zavedajmo se, da že 0,5 promila alkohola v krvi drastično poslabša naše možnosti za uspeh. To ni pomembno le za voznike motornih vozil, temveč za vse udeležence v prometu. Pešci, kolesarji in vozniki električnih skirojev niso izvzeti iz odgovornosti. Alkohol vpliva na njihovo zaznavanje okolice, ravnotežje in presojanje nevarnih situacij. Na cesti ni prostora za napake – vsi moramo ravnati odgovorno, ne glede na način udeležbe v prometu.

Alkohol kot širši družbeni problem

Po podatkih AVP je alkohol vzrok za vsako deseto prometno nesrečo, pri čemer je v nesrečah s smrtnim izidom povprečno vsaka tretja nesreča posledica alkoholiziranosti povzročitelja. A alkohol ni zgolj težava v prometu – predstavlja širši družbeni problem, saj letno zaradi posledic njegove uporabe po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji umre več kot 900 ljudi.

Na žalost se še vedno veliko število udeležencev v prometu ne zaveda, da alkohol ne sodi v promet. Temu pritrjujejo tudi številke iz AMZS-jeve vsakoletne analize prometne varnosti.

V letu 2022 je bilo zaznanih 14 povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom, ki so imeli v krvi več alkohola od dovoljenje stopnje, k temu je treba prišteti še dva voznika tovornih vozil, kjer velja absolutna prepoved vožnje pod vplivom alkohola. Med umrlimi na cestah, ki so sami povzročili prometno nesrečo, je bil nad dovoljeno stopnjo alkoholiziran tudi 15 letni voznik mopeda z omejeno hitrostjo do 25 km/h.

Analiza prometne varnosti 2022

Leto 2023 je prineslo še bolj zaskrbljujoče številke: več kot 20 % povzročiteljev prometnih nesreč je bilo alkoholiziranih. Med 75 povzročitelji nesreč s smrtnim izidom jih je 16 imelo v krvi višjo stopnjo alkohola od dovoljene, med njimi je bilo 10 voznikov osebnih avtomobilov, 2 voznika motornega kolesa in 2 kolesarja (eden je uporabljal električno kolo), ter po en voznik lahkega štirikolesnega vozila in voznik mopeda. Dodatno je imelo osem povzročiteljev v krvi manjšo vsebnost alkohola od dovoljene – v enem primeru le malce pod mejo, v preostalih primerih pa precej nižje.

Analiza prometne varnosti 2023

Te številke so opomin, kako nevarno je podcenjevati vpliv alkohola v prometu.

Veselite so odgovorno!

Alkohol ne sodi v promet. Veselite se odgovorno in poskrbite, da bodo vaše odločitve varne za vse udeležence v prometu.

Če uživate alkohol, ne sedite za volan. Uporabite javni prevoz, naročite taksi ali pa se dogovorite, kdo bo tisti, ki se bo odpovedal uživanju alkohola in vas varno pripeljal domov. Pomislite na posledice: ena napačna odločitev lahko uniči več življenj – tudi vašega. Če na cesti opazite opitega voznika, ne oklevajte in pokličite policijo na 113. Morda pa s tem preprečite tragedijo,

e še pozval inštruktor varne vožnje.