Najbolj varen prevoz psa je v transportnem boksu, ki ga namestimo in pritrdimo v prtljažniku. Če boks ni pritrjen, lahko ob nenadnem zaviranju ali trku tudi ta poleti po vozilu, pri čemer se poškodujejo tako pes kot ljudje v avtomobilu. Transportni boks ni primeren le zaradi varnosti našega štirinožnega prijatelja, temveč tudi z vidika njegovega udobja in dobrega počutja.
David Pogačnik, strokovnjak za vzgojo psov, poudarja, da se pes v boksu počuti bolj varno in umirjeno, običajno med vožnjo tudi spi, saj se v tem primeru ne obremenjuje z okolico. Navajanje na boks in vožnjo je treba začeti zgodaj, postopoma pa psa navaditi na oboje. Priporočljivo je ponavljanje vaj in nagrajevanje psa s priboljški za uspešno izvedbo.
Poleg boksa je pravilen način prevoza psa tudi s pomočjo oprsnice, ki jo lahko pritrdimo na eno od čvrstih točk v avtu. Enostavna oprsnica s karabinskim pripenjanjem na varnostni pas omogoča več gibanja, a ne zadrži psa na najvarnejšem mestu. Oprsnica z dvojnim pripenjanjem, ki psa pritrdi na obeh straneh, se je v testih izkazala za nekoliko boljšo, saj zmanjšuje premik psa med trkom, vendar še vedno ni popolna zaščita.
AMZS testi v sodelovanju s tujimi avtomobilskimi klubi so pokazali, da enostavne oprsnice ob preskusnih trkih ne zdržijo obremenitve, medtem ko dvojne oprsnice zadržijo psa bolje, vendar še vedno dopuščajo določen premik naprej, kar lahko privede do trka v sedež. Za optimalno varnost je ključno pravilno pritrjevanje boksa ali uporaba robustnih oprsnic, ki psa varno zadržijo na mestu.
Kako pa vi vozite svojega psa?
Prosto gibanje psa v vozilu odvrača pozornost voznika, kar povečuje tveganje za nesrečo. AMZS inštruktor varne vožnje Janez Marolt opozarja na pomanjkanje zavedanja, kaj se zgodi z maso potnikov in tovora pri trku ali močnem zaviranju. Pri 90 km/h se masa potnikov ali tovora poveča za skoraj 80-krat. Neprivezan pes lahko ob trku povzroči hude poškodbe ali smrt.
Marolt opozarja tudi na nujnost pritrditve boksa. Če boks ni pritrjen, lahko ob nenadnem zaviranju ali trku poleti po vozilu in poškoduje psa ter ljudi v avtomobilu. Za večjo varnost med vožnjo s psom je priporočljiva defenzivna vožnja: izogibajmo se nenadnemu zaviranju in grobim pospeševanjem ter povečajmo varnostno razdaljo, da se lahko varno ustavimo brez sunkovitih manevrov.
Na tečajih varne vožnje v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem opozarjamo tudi na nevarnosti nepravilnega prevoza živali in s tem povezanimi tveganji. Pravilno prevažanje psa v boksu, ki je varno pritrjen, ali s pripetostjo z varnostnim pasom za pse, je ključnega pomena za varnost vseh potnikov v vozilu.