Hrvaška se po prometni varnosti uvršča na dno držav Evropske unije. Glavni namen zaostrene prometne zakonodaje je zaščititi najšibkejše udeležence v prometu, predvsem otroke, znižati hitrosti na cestah, zmanjšati uporabo mobilnih telefonov med vožnjo in doseči redno uporabo varnostnih pasov v vozilih, tudi na zadnjih sedežih. Vožnja pod vplivom alkohola, prehitra vožnja, neuporaba varnostnega pasu in uporaba mobilnih telefonov so bili na Hrvaškem v letu 2018 vzrok za 317 žrtev v prometnih nesrečah.
S sprejetjem novega zakona, ki začne veljati 1. avgusta 2019, bodo zvišali globe za nekatere najhujše prometne prekrške:
- prehitra vožnja v naselju za več kot 50 km/h,
- vožnja v nasprotno smer na avtocesti ali hitri cesti,
- vožnja v rdečo luč na semaforju,
- odklonitev preverjanja alkohola in prepovedanih drog v telesu,
- vožnja pod vplivom alkohola (nad 1,5 promila alkohola) in vožnja pod vplivom prepovedanih drog,
- vožnja vozila pred pridobitvijo vozniškega izpita,
- vožnja vozila z neveljavnim vozniškim dovoljenjem (vozniški izpit odvzet zaradi prevelikega števila kazenskih točk),
- vožnja vozila v času, ko je vozniku izrečena začasna prepoved vožnje ali začasen odvzem vozniškega dovoljenja.
Za navedene kršitve so bile doselj predvidene kazni med 5.000 in 15.000 HRK, z novim zakonom pa bodo zvišane na 10.000 do 20.000 HRK oziroma od 1.347 do 2.790 EUR. Poleg denarne kazni lahko voznike v primeru ponovne kršitve doleti tudi stranska kazen v obliki prepovedi vožnje za najmanj šest mesecev, v primeru nadaljnjih kršitev prepoved vožnje za najmanj 12 mesecev ter tudi odvzem vozila.
Predvideno je tudi zvišanje glob za nekatere druge prekrške:
- neuporabo varnostnega pasu med vožnjo,
- nepravilen prevoz otrok v vozilu,
- uporabo mobilnega telefona med vožnjo.
Za omenjene kršitve predpisov se z dosedanjih 500 HRK kazen zviša na 1.000 HRK.
.jpg?1564401531298)
Po novem obvezna uporaba luči
Višja bo tudi kazen za neuporabo zimske opreme. S sprejemom novega zakona bo globa znašala 1.000 HRK, prej je bila 700 HRK. Enaka globa je predpisana tudi za voznika, ki pred vključitvijo v promet s svojega vozila ni očistil snega in ledu.
Z novim zakonom je tudi predpisana obvezna uporaba dnevnih luči, in sicer med 1. novembrom in 31. marcem.
Strožje sankcije za pobeg s kraja nesreče
Zvišujejo se tudi globe za voznike, ki pobegnejo s kraja prometne nesreče s smrtnim izidom ali telesnimi poškodbami. Globa po novem znaša od 10.000 do 20.000 HRK (prej 3.000 do 7.000 HRK). Višja je tudi globa za voznike, ki v primeru prometne nesreče z materialno škodo, ki s soudeleženci ne izmenjajo osebnih podatkov in podatkov o vozilu. Globa po novem znaša od 3.000 do 7.000 HRK, pred sprejemom novega zakona je bila od 2.000 do 5.000 HRK.
#PotovalneInformacije za evropske države
Preverite posebnosti pri prometnih predpisih in druge pomembne potovalne informacije.
AMZS Premium - za brezskrbne poti, tudi v tujini
V enem paketu imate pomoč na cesti ter zdravstveno in turistično zavarovanje v tujini. Če sklenete družinsko članstvo, je zavarovana vsa družina. AMZS članstvo je vezano na voznika, ne na prevozno sredstvo, zato lahko prednosti koristite za različna prevozna sredstva, ki jih uporabljate, četudi niso vaša last.