Nezgoda, karambol ali kaj drugega?

Uvodnik

“Prometna nesreča ni nesreča”


Pred kratkim je v Ljubljani potekala okrogla miza z naslovom “Prometna nesreča ni nesreča”, ki sta jo organizirala Zavod Varna pot in Javna agencija RS za varnost prometa (AVP) - in na kateri je sodeloval tudi AMZS. Na okrogli mizi so strokovnjaki, predstavniki institucij, medijev in širše javnosti razpravljali o nujnosti zamenjave izraza “prometna nesreča” z drugim ustreznim slovenskim izrazom, ki bi bolje ponazoril dejstvo, da številne “prometne nesreče” niso nepredvidljivi in naključni dogodki, pač pa pogosto posledica zavestnih in neodgovornih ravnanj, kot so vožnja pod vplivom alkohola, prepovedanih substanc, prehitra vožnja ali kršitve prometnih pravil.

Ni se težko strinjati, da takšne “nesreče”, ki so jim botrovala nepremišljena in neodgovorna dejanja, res niso nesreče oziroma dogodki, ki se jim ne bi bilo mogoče izogniti ali so se zgodili zaradi dejavnikov, na katere nihče ni imel vpliva. Po prometni-varnostni statistiki so glavni vzroki za veliko večino nesreč pri nas neprilagojena hitrost, nepravilna stran oziroma smer vožnje, neupoštevanje pravil o prednosti in nepravilno prehitevanje. Če verjamemo tem pogosto zelo posplošenim vzrokom, je večina “prometnih nesreč” posledica malomarnega, nepremišljenega in v nekaterih primerih namernega napačnega ravnanja, kar je seveda vse prej kot “nepredvidljiv dogodek, ki se mu ni bilo mogoče izogniti”. 
Izraz prometna nesreča torej res ni primeren za vse prometne nesreče. A s katerim izrazom bi ga lahko zamenjali? Pobudniki sprememb so na omenjeni okrogli mizi predlagali izraz “trk” oziroma “trčenje”, kar so povzeli po mednarodni pobudi v angleško govorečem svetu - ta sega še v šestdeseta leta prejšnjega stoletja -, ki se trudi angleški izraz “accident” zamenjati z izrazoma “crash” oziroma  “collision”. A tako kot v tujini tudi pri nas ta zamenjava izrazov ni najbolj posrečena: avto, ki zaradi slabega oprijema v ovinku zleti s ceste na travnik ali se prevrne na streho v potok, v resnici ne trči nikamor oziroma v nobeno oviro - pa če je za to kriv voznik ali neprimerno vzdrževana cesta. 
Morda pa je vse avtomobilske nesreče, zlete s ceste, trčenja, nezgode in vozniške napake res nemogoče poimenovati le z eno besedo ali eno besedno zvezo. Morda pa bi morali - tako v javnosti kot v zakonskih besedilih - natančneje opredeljevati vzroke in poteke posameznih “avtomobilskih nesreč”? Prav je, da se odpre javna razprava o možnih rešitvah izpostavljenega problema. Tudi pri AMZS se intenzivno pogovarjamo o možnih alternativah. 
Skromen prispevek Motorevije k rešitvi tega problema bi bil, da morda lahko obudimo že rahlo pozabljen izraz “nezgoda”, ki se lahko zgodi zaradi takšnega ali drugačnega vzroka, tudi lastne malomarnosti, ali pa celo še bolj arhaičen oziroma starinski izraz “karambol”, ki ga pozna tudi slovar slovenskega knjižnega jezika; nima povezave s srečo, da to pomeni trk oziroma trčenje, pa tudi še nismo pozabili, mar ne?
 

Ključne besede


UvodnikPrometna varnostprometna nesreča

Blaž Poženel

Blaž Poženel

Odgovorni urednik

Oglasna sporočila