Zaradi poenotene vsebine in oštevilčenih rubrik je evropsko poročilo o prometni nesreči uporabno za različne vrste prometnih nesreč. Veljalo naj bi tudi v primerih, ko sta udeleženca prometne nesreče iz različnih držav, saj lahko posamezne rubrike udeleženca prevajata po svoji jezikovni različici, ki je standardizirana v vseh državah EU. K uporabi evropskega poročila napotuje tudi slovenska zakonodaja s področja varnosti cestnega prometa, predvsem v primeru prometnih nesreč, v katerih je nastala le materialna škoda.
Kako izpolniti Evropsko poročilo o prometni nesreči?
Evropsko poročilo je v prvi vrsti namenjeno izmenjavi podatkov obeh udeležencev in nikakor ne pomeni priznanja krivde, je pa koristen zapis dejstev o prometni nesreči, ki močno olajša kasnejše reševanje škodnega primera.
Za dve udeleženi vozili uporabite en komplet (original in kopija), dva kompleta za tri udeležena vozila (povzročitelj izpolni Evropsko poročilo z vsakim izmed oškodovancev) itd. Katero vozilo opisujete v stolpcu A ali B v poročilu, ni pomembno, kot tudi ne, kdo poročilo da ali izpolni. Pomembno je le, da ga podpišeta oba (oziroma vsi) udeleženca v nezgodi.
Uporabite kemični svinčnik in pišite krepko, da bo kopija čitljiva. Evropsko poročilo pomeni za zavarovalnico pomemben vir informacij o udeležencih in poteku prometne nesreče, še posebej, če na kraju prometne nesreče ni bilo policije, ki bi opravila ogled in kasneje izdelala zapisnik o prometni nesreči. Izpolnjeno poročilo ste obvezani v roku treh dni po prometni nesreči dostaviti vaši zavarovalnici, pri kateri imate zavarovano vozilo.
Izpolnite:
- Datum in uro prometne nesreče.
- Kraj: vpišemo ulico in hišno številko hiše, v bližini katere se je zgodila nesreča. Če se je nesreča zgodila izven naselja, vpišemo podatke z znaka (III-105) in približno oddaljenost od tega znaka.
- Označimo, da ponesrečencev ni. Če so, je to že druga kategorija prometne nesreče, v kateri ravnamo drugače.
- Označimo, če so v prometni nesreči poškodovani tudi drugi objekti, kot so npr. ograje, javna razsvetljava, prometna signalizacija ipd.
- Priče, ki so lahko sopotniki ali naključni mimoidoči. Sopotnike podčrtamo.
- Sklenitelj zavarovanja ni nujno ista oseba kot voznik. Če niste sklenitelj zavarovanja, podatke o sklenitelju prepišemo z zavarovalne police.
- Podatke o vozilu prepišemo s prometnega dovoljenja ali zavarovalne police.
- Podatki o zavarovalnici se tudi nahajajo na zavarovalni polici.
- Podatke o vozniku (ki ni nujno sklenitelj zavarovanja) prepišemo z vozniškega dovoljenja. Če gre za prometno nesrečo z udeležencem, kjer nasprotna stran ne potrebuje vozniškega dovoljenja (npr. kolesar), prepišemo podatke z njegovega oziroma njenega osebnega dokumenta.
- Označimo mesto trčenja na vozilu, ki ga opisujemo.
- Opišemo vidne poškodbe na vozilu, ki ga opisujemo.
- S križci označimo polja, katerih opis najbolj ustreza obnašanju vozila, ki ga opisujemo. Zelo verjetno je, da označimo več polj. V spodnji kvadratek vpišemo število označenih polj.
- Skica nezgode naj vsebuje najpomembnejše podatke: smer vožnje obeh vozil, prometne znake, talne označbe, imena ulic, itd. Ne pozabimo označiti, katero vozilo smo opisovali kot vozilo A in katero kot B.
- Vpišimo priznanje krivde, če smo sporazumno ugotovili povzročitelja. V to polje vpišemo tudi priče in druge okoliščine, ki pomagajo pri razjasnitvi okoliščin prometne nesreče. Če je na kraj nesreče prišla policija, vprašajmo policista, s katere policijske postaje je, in podatek vpišimo v polje. *Polja od 6 dalje (razen skice) izpolnjujemo ločeno za obe vozili.
Kdaj v primeru nesreče poklicati policijo?
- Če v prometni nesreči nastane večja materialna škoda.
- Kadar gre za telesne poškodbe.
- Če sumite, da je voznik soudeleženega vozila pod vplivom alkohola.
- Če se z voznikom soudeleženega vozila ne morete sporazumeti o povzročitelju prometne nesreče.
- Če soudeleženec pobegne s kraja prometne nesreče.
- Če soudeleženec v prometni nezgodi ne more dokazati, da je vozilo pravilno registrirano in zavarovano.
Kdaj je zavarovanec dolžan obvestiti zavarovalnico?
Zavarovanec je o zavarovalnem primeru zavarovalnico dolžan obvestiti najpozneje v treh dneh od nezgode. Ob prijavi škodnega dogodka zavarovalnici predložite naslednje dokumente:
- vozniško dovoljenje,
- prometno dovoljenje,
- Evropsko poročilo o prometni nesreči in
- kupon AO (avtomobilska odgovornost), ki vam ga je izročil povzročitelj nesreče.